16.08.2000 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe zhodnotí rizika požáru v lesích

Ministerstvo zemědělství hodlá do budoucna vymezit oblasti lesů z hlediska potřeby protipožárních opatření tak, aby bylo možné účinně a zároveň ekonomicky efektivně chránit lesní porosty. V současné době se zpracovává hodnocení rizik lesních požárů podle jednotlivých oblastí, s ohledem na podmínky šíření požárů a předpokládané možné škody. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva.

Od 1. srpna omezilo MZe hlídkové lety nad lesy s tím, že ušetří pět miliónů korun. Zkušenosti z posledních let totiž ukazují, že současný způsob ochrany lesů je ekonomicky neefektivní. Zrušená nicméně nebyla žádná ze stanic letecké hasičské služby (LHS), pouze osm z nich má snížený pohotovostní režim. Jejich posádky jsou i nadále telefonicky k zastižení v případě potřeby. V roce 1998 bylo v ČR 2563 lesních požárů, z nichž LHS zjistila při své hlídkové činnosti jen 114, tj. 4,4 procenta z celkového počtu a při 19 z nich provedla hasící zásah. V loňském roce zjistila LHS 50 lesních požárů z celkového počtu 1242, tj.čtyři procenta a zasahovala při deseti z nich. V posledních dvou letech se tedy LHS účastnila hašení méně než v jednom procentu lesních požárů. V roce 1998 nebylo k hasebním zásahům vůbec využito 11 leteckých stanic z 22 a v loňském roce z pěti leteckých stanic nevzlétlo k hasebním zásahům žádné letadlo. Hasičská služba v současné době zasahuje jednotně po celé ploše lesů, které spadají pod správu MZe, tedy na zhruba 2,4 miliónu hektarech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down