MZe: Zisk odvětví bude letos zřejmě stejný jako loni

Zemědělství by letos mělo vykázat zisk sedm až devět miliard korun, podobně jako v předchozích dvou letech. Vyplývá to z odhadu ministerstva zemědělství. Podle úřadu se zřejmě sníží tržby zemědělců zhruba o tři procenta, zejména kvůli letošnímu poklesu produkce. Kompenzací má být nárůst dotací do zemědělství zhruba o desetinu.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby to ale není příznivý vývoj, protože rolníci se stávají na dotacích stále více závislí. Podotkl také, že v českém zemědělství se kvůli ekonomické situaci na řadě nákladů šetří. Pokud by se započetly výdaje na potřebné větší hnojení, vápnění či na zvýšení mezd, které patří k nejnižším v národním hospodářství, zisk by podle Veleby nevznikl. Zemědělský svaz podle předsedy Miroslava Jirovského předpokládá mírně horší výsledek než ministerstvo. Zejména proto, že v kalkulacích počítá s vyššími náklady.
Loni zemědělství vytvořilo zisk 7,6 miliardy korun a v předchozím roce 8,99 miliardy korun. V období před vstupem do EU bylo převážně ztrátové. Hrubá zemědělská produkce v cenách roku 1989 letos podle odhadů klesne zhruba o desetinu. Důvodem je nižší úroda obilí i některých dalších plodin a také výrazný pokles živočišné produkce. Ceny zemědělských výrobců podle statistiky v průměru za deset měsíců roku stouply o dvě procenta, zatímco ceny rostlinných komodit meziročně stouply o 13 procent, a ceny živočišných produktů naopak o tři procenta klesly. Relativně příznivě by se za letošek měly podle MZe vyvíjet ceny vstupů do zemědělství. Jejich nárůst by neměl překročit jedno procento.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *