18.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe: Zisk odvětví bude letos zřejmě stejný jako loni

Zemědělství by letos mělo vykázat zisk sedm až devět miliard korun, podobně jako v předchozích dvou letech. Vyplývá to z odhadu ministerstva zemědělství. Podle úřadu se zřejmě sníží tržby zemědělců zhruba o tři procenta, zejména kvůli letošnímu poklesu produkce. Kompenzací má být nárůst dotací do zemědělství zhruba o desetinu.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby to ale není příznivý vývoj, protože rolníci se stávají na dotacích stále více závislí. Podotkl také, že v českém zemědělství se kvůli ekonomické situaci na řadě nákladů šetří. Pokud by se započetly výdaje na potřebné větší hnojení, vápnění či na zvýšení mezd, které patří k nejnižším v národním hospodářství, zisk by podle Veleby nevznikl. Zemědělský svaz podle předsedy Miroslava Jirovského předpokládá mírně horší výsledek než ministerstvo. Zejména proto, že v kalkulacích počítá s vyššími náklady.
Loni zemědělství vytvořilo zisk 7,6 miliardy korun a v předchozím roce 8,99 miliardy korun. V období před vstupem do EU bylo převážně ztrátové. Hrubá zemědělská produkce v cenách roku 1989 letos podle odhadů klesne zhruba o desetinu. Důvodem je nižší úroda obilí i některých dalších plodin a také výrazný pokles živočišné produkce. Ceny zemědělských výrobců podle statistiky v průměru za deset měsíců roku stouply o dvě procenta, zatímco ceny rostlinných komodit meziročně stouply o 13 procent, a ceny živočišných produktů naopak o tři procenta klesly. Relativně příznivě by se za letošek měly podle MZe vyvíjet ceny vstupů do zemědělství. Jejich nárůst by neměl překročit jedno procento.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down