17.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe zřejmě příští týden navrhne vládě, co s dluhem Setuzy

Alternativy, jak naložit se zhruba čtyřmiliardovou pohledávkou za firmou Setuza, předloží ministerstvo zemědělství vládě zřejmě příští týden. Podle původního záměru se tak mělo stát tuto středu. K materiálu ale mělo připomínky ministerstvo financí a nyní se ještě konají vzájemné konzultace, sdělila mluvčí MZe Táňa Králová.

Ministryně zemědělství Milena Vicenová dříve uvedla, že materiál má obsahovat všechny teoretické varianty - tedy podle úřadu nerealistickou kapitalizaci pohledávky, dále exekuci, přímý prodej, nový tendr nebo vyjednávání s firmou a jejími vlastníky. Rozhodnout musí vláda, uvedla Vicenová s tím, že možná jednu až dvě varianty doporučí, a to zřejmě nový tendr, případně vyjednávání.
Setuzu, dříve kontrolovanou skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra, ovládla nedávno investiční skupina M.L. Moran. Její zástupci při té příležitosti uvedli, že se chtějí se státem dohodnout na řešení dluhu, který Setuza neuznává a o jehož platnost se vedou soudní spory. Podle Vicenové by bylo rozumné záležitost s pohledávkou uzavřít do konce roku, ale ne za každou cenu.
Na nutnost vyřešit další osud pohledávky co nejdříve poukazoval již dříve Petr Buchal, ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Její celoroční držení zvýší fondu základ pro výpočet daně asi o 650 milionů korun a daňový odvod zhruba o 120 milionů korun. To je pro PGRFL citelné a mohlo by to omezit i zdroje na podpory.
PGRLF již letos v půli května vyhlásil tendr prodej dluhu Setuzy. Vláda Jiřího Paroubka ale v červenci vzala na vědomí informaci tehdejšího ministra zemědělství Jana Mládka, že soutěž bude zrušena a o pohledávce rozhodne až nový kabinet.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down