11.11.2002 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe:Podpora rolníků i při nižších přímých platbách v EU stoupne

Objem podpor do českého zemědělství by i při 25procentních přímých platbách po vstupu České republiky do Evropské unie vzrostl přibližně na 19,5 miliardy korun proti současným zhruba 12 miliardám ročně. Vyplývá to z údajů, které poskytlo ministerstvo zemědělství

V současnosti vynakládá stát asi 4,2 miliardy korun ročně na přímé dotace a zhruba 2,8 miliardy korun na tzv. mimoprodukční funkce zemědělství, tedy zejména na údržbu krajiny a rozvoj venkovského prostoru. Po vstupu do unie by mělo jít i při počátečních čtvrtinových přímých platbách v prvním roce na přímé podpory asi 5,5 miliardy korun a na rozvoj venkova zhruba šest miliard korun. Další přibližně dvě miliardy korun představuje v současnosti sektorový operační program, do nějž lze zahrnout program předsvtupní pomoci Sapard a dotace přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Po začlenění do EU program posílí podle MZe na tři miliardy korun. Navíc přibudou dvě miliardy korun na tzv. národní programy. Zbývající tři miliardy se nyní vynakládají na regulaci trhu, což by mělo zůstat zachováno i v EU. Základem přímých dotací jsou v tuzemsku teprve nedávno zavedené platby za uvedení půdy do klidu. Zemědělec dostává 5500 korun na hektar orné půdu v klidu, kterou nevyužívá k pěstování plodin pro potravinářské využití, a 600 korun na hektar ostatní orné půdy. V živočišné výrobě má nárok mimo jiné na prémii 4000 korun až 7500 korun za tele masné krávy, chované v méně příznivých oblastech. Asi 1500 korun je porážková prémie za tele a dospělý skot, ovšem jen vybraných plemen. U mléka je přímá podpora 53,4 až 77 korun na tunu. Chovatelům ovcí a koz pak stát přiznává prémii 1500 až 2000 korun na kus. Vedle balíku mimoprodukčních podpor zaměřených na rozvoj venkova hrají významnou roli opatření na regulaci trhu. Stát stanovuje minimální cenu mléka a cukrovky, produkce mléka a cukru je přitom rozdělena mezi výrobce kvótami. Státní zemědělský intervenční fond, který má regulaci na starost, může provádět intervenční nákupy či podporovat export komodit, u kterých to situaci na trhu vyžaduje. Obvyklý je zejména intervenční nákup pšenice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down