MŽP letos podpořilo téměř 50 000 fotovoltaik na domech

Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo téměř 50 000 solárních elektráren na střechách domů. Je to čtyřikrát více než loni, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za letošek podle něj resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun. Jurečka očekává, že by příští rok stát mohl podpořit i více než 100 000 domácností.

Finance na fotovoltaické elektrárny jdou z Modernizačního fondu, Národního plánu obnovy nebo z programu Nová zelená úsporám. Domácnost může díky fotovoltaice podle Jurečky ročně v průměru ušetřit zhruba 30 000 korun, návratnost investice vyčíslil na šest až sedm let. Domácnost je v průměru schopna pokrýt až 70 procent své spotřeby, uvedl dále ministr.
"V okamžiku, kdy budeme schopni zapojovat moderní prvky v rámci akumulace, agregace a flexibility, jsme schopni vytvářet efektivní systém i na bázi komunitní energetiky, který bude schopen spotřebitelům pokrývat skoro 100 procent spotřeby," doplnil vicepremiér. Větší flexibilitu by podle něj mohla v budoucnu umožnit legislativa, na které jeho resort spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu.
Limitem pro další rozvoj jsou aktuálně dodávky komponent a personální situace dodavatelů. Ti se ale podle Jurečky snaží zkracovat dodavatelské termíny. Omezení může vyplývat také ze schopnosti distributorů připojovat nové fotovoltaické elektrárny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down