MŽP: Na opatření k úspoře energií v chudších domácnostech půjde 1,5 mld. Kč

V programu Nová zelená úsporám Light, který má podpořit jednoduchá opatření pro snížení energií v nízkopříjmových domácnostech, bude v první fázi k dispozici 1,5 miliardy korun. Příjem žádostí začne 9. ledna 2023. Zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP) to dnes řekli na tiskové konferenci v Praze. Jeden žadatel může v programu získat dotaci nejvýše 150 tisíc korun, například na zateplení části fasády nebo výměnu oken u rodinných domů a trvale obydlených rekreačních objektů.

Podle ministra životního prostředí Mariana Jurečky by úvodní fáze měla pomoci zhruba deseti tisícům domácnostem. V případě vyššího zájmu podle něj ministerstvo částku na program navýší.

Jurečka řekl, že nárok na dotaci budou mít domácnosti obývané starobními důchodci, invalidními důchodci třetího stupně a lidé, kteří od letošního 12. září do data podání žádosti o dotaci pobírali příspěvek na bydlení – nemusí to však být po celé období. Žadatelé musí také vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, kde budou úpravy provedeny, a mít tam před 12. zářím 2022 trvalé bydliště. Jurečka připomněl, že dotace má pomoci třeba se zateplením fasády, stropu, střechy či podlahy nebo výměnou oken a dveří. "Tato opatření (...) mají potenciál uspořit mezi 20 až 40 procenty energie domácnosti, v některých případech to může být o něco více," řekl Jurečka.

V programu NZÚ Light budou moci lidé získat zálohu na provedení úsporných úprav, což je rozdíl oproti klasické NZÚ, kde je dotace vyplácena až po realizaci opatření. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman dnes uvedl, že lhůta pro provedení zateplení či pořízení oken bude 12 měsíců, v odůvodněných případech se může prodloužit.

MŽP už dříve sdělilo, že žádosti o dotaci z NZÚ Light budou jednodušší než u NZÚ, vedle nižší finanční zátěže ubude administrativy. Valdman dnes uvedl, že nebude potřeba energetický posudek ani projekt, ale jen jednoduchý odborný posudek o opatřeních potvrzený pověřeným členem místní akční skupiny (MAS) nebo pracovníky energetických konzultačních a informačních středisek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down