03.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MŽP zareagovalo na reportáž TV Nova o údajném zákazu syntetických barev

V Televizních novinách TV Nova v neděli 29. října na téma chystaných změn v legislativě, upravující povolené limity pro organická rozpouštědla, zaznělo několik zavádějících tvrzení. Mohla vzbudit neoprávněný dojem, že od počátku roku 2007 budou v České republice zcela zakázány syntetické barvy. „Nejde ovšem o zákaz prodeje syntetických barev, ale o povinnost všech evropských výrobců nátěrových hmot postupně snižovat obsah organických rozpouštědel v nátěrových hmotách připravených k aplikaci,“ uvedla na správnou míru výklad evropské směrnice mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Jde o zcela chybnou interpretaci evropské směrnice o omezování emisí těkavých organických látek vznikajících při používání organických rozpouštědel. Vyhláška MŽP, která reaguje na zmíněnou směrnici, stanovuje pro vybrané skupiny nátěrových hmot maximální limity obsahu těkavých látek ve vodou ředitelných i syntetických nátěrových hmotách, a to postupně ve dvou etapách – od 1. ledna 2007 a od 1. ledna 2010. Stanovuje také maximální hodnoty obsahu těkavých látek pro autolaky platné od 1. ledna 2007, informovala Šůlová.
Je možné, že některé ze současných syntetických barev nebudou splňovat dané limitní hodnoty a budou muset být z trhu staženy. Již dnes však existují syntetické barvy, které tyto limitní hodnoty splňují a mohou se tedy i nadále bez problémů prodávat a používat, dodala mluvčí.
Z vyhlášky také vyplývá, že uvedené omezující limity se nevztahují na průmyslové subjekty (např. lakovny), které ve svých provozovnách využívají odlučovací zařízení emisí těkavých organických látek, tedy na uživatele, kteří mohou jiným způsobem omezovat nepříznivé vlivy své činnosti na životní prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down