04.01.2005 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na 85 tisících hektarech státních lesů se zastavily těžební práce

Protože se státní podnik Lesy České republiky nedohodl se dvěma lesnickými firmami na přechodné smlouvě na pololetí, zastavily se od Nového roku na zhruba šesti procentech plochy jeho lesů těžební a další práce.

"Věříme, že smlouvy uzavřeme do konce ledna, žádné hospodářské škody nám ze zastavení prací nehrozí," řekl mluvčí LČR Lubomír Šálek.
Problém vznikl tím, že LČR vypsaly výběrová řízení na práce na 87 územních jednotek až v polovině prosince s tím, že vítězové tendrů začnou s pracemi v lesích od 1. července. Firmám, kterým smlouvy končily k poslednímu prosinci loňského roku, nabídly lesy uzavření krátkodobých smluv na šest měsíců.
"Na 71 jednotkách jsme smlouvy uzavřeli s 38 firmami. Na zbylých 16 jednotkách dva smluvní partneři smlouvu nepodepsali," řekl Šálek s tím, že práce tak nyní stojí na asi 85.000 hektarech lesů. Celkem LČR patří 1,38 milionu hektarů lesů, což je asi polovina všech lesů v ČR. Výběrová řízení se týkají asi 12 procent všech lesů.
Novými smlouvami chtějí Lesy ČR převzít do vlastních rukou asi 40 procent obchodu se dřevem, a zlepšit tím výsledky podniku. Dosud podnik přes přímo řízené lesní závody obchodoval šest procent dřeva, zbytek šel přes lesnické firmy.
Tajemník České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek dříve označil výběrová řízení za začátek znárodnění lesnických činností v českém lesnictví. Způsob spouštění nového systému podle podnikatelů vyvolává chaos. Důsledkem prý může být ohrožení až tisíců pracovních míst a zásobování dřevem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down