Na agrosalonu byly předány ceny ministra zemědělství

Stejně jako v minulých letech byly na agrosalonu Země živitelka předány Ceny ministra zemědělství pro mladé vědce a vědkyně do 35 let a za nejlepší realizovaný výsledkem výzkumu a experimentálního vývoje. Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji v obou kategoriích předal ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula s předsedou předsednictva České akademie zemědělských věd Janem Nedělníkem.

Letos bylo do soutěže o Ceny ministra přihlášeno celkem 42 návrhů - 13 na Cenu pro mladé vědkyně a vědce a 29 na Cenu za nejlepší realizovaný výsledek.  První místo v soutěži o Cenu ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2022 získala Nikola Hodkovicová z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. za recenzovaný odborný článek: Ovlivňuje orální příjem mikročástic polyethylenu zdravotní stav pstruha duhového (Oncorhynchus mykiss)?  Druhé místo obsadil Jan Cukor z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze za recenzovaný odborný článek: Produkce biomasy, stabilita lesních porostů, sekvestrace uhlíku a změny v půdním profilu po zalesnění zemědělské půdy původními dřevinami v podhorském pásmu České republiky. Třetí příčku zaujal Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze za recenzovaný odborný článek: Monokultury vs. smíšené horské lesy v reakci na změnu klimatu: strukturální a růstové perspektivy smrku ztepilého a buku evropského. Uznání ministra zemědělství a předsedy předsednictva ČAZV za kvalitní dosažené výsledky bylo uděleno Lucii Hlucháňové z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. za recenzovaný odborný článek Vakuově balený tatarský biftek: Výskyt Listeria monocytogenes a hodnocení účinnosti přípravku ListexTM P100.  Jako nejlepší v soutěži o Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2022 byl vyhodnocen Daniel Žížala z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i. za certifikovanou metodiku Tvorba půdních map pedometrickými metodami. Pomyslnou stříbrnou příčku obsadil Kamil Kovařčík z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství za ověřenou technologii Imunoenzymatická souprava pro screeningové stanovení protilátek proti Mycobacterium paratuberculosis v hovězím séru, plazmě a mléku. Byla vyvinuta metoda pro rychlou detekci protilátek proti původci paratuberkulózy u skotu. Třetí místo zaujala Gabriela Mühlbachová z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i za certifikovanou metodiku Přínosy a rizika aplikace dusíkatých hnojiv na podporu rozkladu slámy.  Uznání ministra zemědělství a předsedy předsednictva ČAZV za kvalitní dosažené výsledky získala Jitka Bartošová z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. za certifikovanou metodiku Technické prostředky a chovatelská opatření pro prevenci šíření afrického moru prasat v populaci prasat divokých v ČR. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down