V obci Řehenice na Benešovsku vzniká multifunkční centrum BEST FRIENDS pro zvířata v nouzi. Na pozemku o rozloze 150 tisíc metrů čtverečních by měl být nejen prostor pro opuštěné psy a kočky, ale také pro větší počet zvířat z takzvaných množíren. Plánuje se vytvoření prostoru pro hospodářská a exotická zvířata. Mělo by tam fungovat také vzdělávací centrum. Projekt neziskové organizace Home 4 Pets na tiskové konferenci představila jeho koordinátorka Petra Vojtíšková.
Za několik měsíců by měly být připraveny podmínky pro přijímání opuštěných psů a později koček. Psi nebudou zavřeni v kotcích, budou mít k dispozici prostorné výběhy. Do roka by měla být vybudována karanténa a veterinární ošetřovna. "Tím by byly vytvořeny podmínky pro přijímání velkého množství zvířat najednou," řekla Vojtíšková.
Europoslanec Jiří Pospíšil uvedl, že právě problémy s umístěním až 150 psů najednou je důvodem, proč odpovědné orgány někdy zavírají před tzv. množírnami oči. Množírny slouží k masové produkci štěňat a koťat pro zisk, obvykle se tak děje ve velmi špatných podmínkách. "Bez takových záchytných center nemůže stát s množírnami bojovat," poznamenal. Také proto se stal patronem projektu. V centru nebude jen útočiště zvířat, ale i další aktivity. Plánuje se vybudování ekofarmy či vzdělávacího a terapeutického centra.*