09.08.2000 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na bionaftu se zpracovává více tuzemské řepky

Výroba a spotřeba směsné bionafty byla v první polovině letošního roku vyšší než v odpovídajícím období minulých let. Lze očekávat, že v letošním roce překročí produkce tohoto ekologického paliva 250 tisíc tun. Uvedl to Zdeněk Pokorný, předseda Sdružení pro výrobu bionafty.

Výroba metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v prvním pololetí překročila svým objemem loňskou celoroční výrobu a byla vyšší než 30 tisíc tun. Tento výsledek Pokorný jednoznačně přičítá vlivu dotací. Jak porovnává, výroba byla v obou čtvrtletích téměř rovnoměrná bez ohledu na rozdílný charakter dotací v obou čtvrtletích. „Po uplatnění přímé dotační podpory od 1. dubna tohoto roku prakticky skončily dovozy MEŘO. Ale již v prvním čtvrtletí byly zhruba poloviční proti stejnému období předcházejících let. K tomu přispěla podpůrná dotace tři koruny na kilogram MEŘO,“ doplnil předseda Sdružení.
Za pozitivní označil prudký nárůst zpracování české řepky, která se stala výhradní vstupní surovinou pro výrobu spotřebovávaného metylesteru. Jak upřesnil, při výrobě například 60 až 70 tisíc tun MEŘO jde o 200 až 230 tisíc tun zpracovaného řepkového semene.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down