21.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na BSE bude testován starší skot

Věková hranice skotu vyšetřovaného u nás na BSE se pravděpodobně od roku 2010 zvýší na 48 měsíců. V současné době musí být testován všechen zdravý jatečný skot starší 30 měsíců a nutně poražené kusy starší 24 měsíců. Česká republika v příštím roce zřejmě zažádá Evropskou komisi o přehodnocení monitoringu BSE. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Případná změna by snížila náklady zpracovatelů.
Podobné zmírnění předpisů avizovala Evropská komise o týden dříve, úpravu zdůvodnila značnými pokroky v boji proti chorobě. Návrh komise ale platí jen pro "starou" patnáctku, tedy 15 členských zemí Evropské unie před rozšířením z roku 2004. Návrh Evropské komise nyní bude moci jeden měsíc zkoumat Evropský parlament, platit by mohl od ledna příštího roku.
Podle Dubna Česká republika o zmírnění pravidla zažádá v případě, pokus se u nás BSE v nejbližších měsících nečekaně nevyskytne. Úřady na území ČR naposledy nemoc zaznamenaly loni v prosinci u uhynulé krávy v Ústeckém kraji.
Podmínkou pro povolení vyššího věkového limitu u vyšetřovaného skotu je například úplný zákaz krmení hospodářských zvířat masokostními moučkami po dobu nejméně šesti let nebo sledování a identifikace zvířat po stejnou dobu. Stát může žádat o zmírnění pravidel až v příštím roce, protože masokostní moučky jsou u nás jako krmivo zakázány od roku 2003.
Od roku 2001, kdy je skot v ČR na BSE testován, bylo prověřeno 1,325 milionu kusů dobytka. Z toho bylo 28 vzorků pozitivních. Nejvíce případů výskytu choroby veterináři zjistili v roce 2005. Kontroly tehdy odhalily osm nakažených zvířat, šlo však vždy o zvířata narozená před začátkem uplatňování zpřísněných opatření. V roce 2006 byly zjištěny tři případy, v loňském roce dva, letos zatím žádný. Testování skotu na BSE si v ČR od roku 2001 vyžádalo náklady přes 1,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down