28.07.2010 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na burze pokračoval růst cen

Na Plodinové burze Brno vzrostly ceny většiny komodit. Nejvíc podražily krmná pšenice, krmný ječmen a kukuřice, v některých případech až o pět procent. Strmý nárůst cen z počátku prázdnin se neopakoval, i přesto se ceny komodit dál zvýšily. Důvodem je opoždění sklizně především u obilovin a řepky olejné, řekl generální sekretář burzy Karel Zezula.

Podle Zezuly se v cenách projevilo i počasí uplynulých dnů. Část porostů zasáhly bouřky a deště, a někteří pěstitelé tak očekávají nižší kvalitu komodit. Deště v době sklizně mají na jakost výrazný vliv, podle Zezuly však nelze čekat plošné zhoršení.  Kromě krmných obilovin a kukuřice rostly také ceny potravinářské pšenice, sladovnického ječmene a řepky olejné. Stagnovaly ceny hrachu, naopak mírně poklesly ceny žita. Nárůst cen z posledních týdnů přišel po dlouhém období stagnace a poklesů. Ceny většiny obchodovaných komodit se neměnily nebo mírně klesaly od zahájení loňské sklizně, která přinesla meziročně nižší výnosy i horší kvalitu obilovin. Podle zemědělců na to mělo vliv velmi suché jaro i změny počasí při sklizni. Také letos očekávají zemědělci, především z jihu Moravy, špatnou kvalitu obilovin. Na většině polí stála na jaře a počátkem léta kvůli častým dešťům a lokálním záplavám voda. Například na Hodonínsku odepsali zemědělci sklizeň na zhruba pětině oseté plochy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down