05.09.2002 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na burze se stabilizuje cena prasat

Objem obchodovaných komodit na Obchodní burze Hradec Králové v 36. týdnu představoval na 75. burzovním shromáždění na trhu s olejninami částku 44 milionů korun, na trhu s obilovinami 1,3 milionu korun a na trhu s masem 12,9 milionů korun. Obchodní den potvrdil stabilizaci cen jatečných prasat.

Průměrná cena registrované nabídky a poptávky sice oproti předchozímu obchodnímu dnu stoupla o 3,8 procenta na 39 250 korun za tunu, nicméně trend výrazných cenových nárůstů je podle všeho již minulostí. Dnes bylo možno koupit na promptním trhu až 160 kusů a naopak prodat až 480 kusů jatečných prasat. Vývoj cen jatečných prasat od počátku roku zaznamenal prudké výkyvy. V lednu a únoru cena přesahovala 40.000 korun za tunu, v červenci poklesla až na 24 000 korun na tunu a dnes představuje uvedených zhruba 39 000 korun za tunu.
Na OBHK se dnes rovněž obchodovalo se semenem řepky. K dispozici bylo možno koupit až 1500 tun a naopak prodat až 5000 tun této komodity. Cena dosáhla 6770 korun za tunu, což oproti předchozímu burzovnímu shromáždění představuje pokles o 1,9 procenta. Podobně jako v případě jatečných prasat předpokládáme, že cena bude spíše stagnovat a bude se pohybovat v rozmezí 6700 až 7000 korun za tunu. Její pohyb bude pokud do tvorby ceny další vlivy potom více méně závislý na tom zda bude na burze registrována převaha nabídky nad poptávkou nebo naopak.
Z dalších komodit se obchodovala kukuřice, a to konkrétně 400 tun za cenu 3200 korun za tunu. Proti předchozímu burzovnímu shromáždění se cena nezměnila.

Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.

Pro rychlejší orientaci uvádíme význam zkratek uvedených v dalším textu
zkratka CRNP vážený průměru registrované nabídky a poptávky,
zkratka ORNP součet objemu registrované nabídky a poptávky,
zkratka IRNP hodnota změny váženého průměru registrované nabídky a poptávky proti minulému burzovnímu shromáždění,
zkratka ORP objem registrované poptávky,
zkratka ORN objem registrované nabídky

Trh s olejninami

Promptní obchody s řepkou na 09/02

ORP na září byl registrován v objemu 6.500 t, ORN byl registrován v objemu 1.500 t. Na tento měsíc byla kotovaná CRNP ve výši 6.769 Kč/t. IRNP byl proti minulé kotaci 98,1 %.

Z vývoje IRNP se zdá, že cena klesá, z pohledu trendu je patrné zdá, že se cena na této úrovni stabilizuje. Navíc je na burze kotována převaha poptávky a ta tlačí cenu dolů.

Po pádu ceny v očekávání objemu a kvality nové sklizně se první nastavovací kotace CRNP pohybovaly ve výši 5500 Kč/t. Po prvních zprávách o objemu a kvalitě řepky se kotovaná CRNP zvýšila na 6750 Kč/t a graf svědčí o tom, že její cena neustále stoupá a cena nabídky se již nyní pohybuje na úrovni srpna, září minulého roku a zdá se cena stabilizovala. Na další vývoj bude mít vliv zda se na burze bude kotovat více nabídky nebo poptávky.

Trh s obilovinami

Na burze se znovu obchodovalo s kukuřicí, ORN na 09/02 se pohybuje ve výší 400 t a CRNP na tento měsíc byla kótovaná nabídka ve výši 3200 Kč/t. IRNP se proti minulému burzovnímu shromáždění nezměnil.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka a nabídka po jatečních vepřích na termínovém i promptním trhu.

Promptní obchody s jatečními prasaty na 09/02

ORP byl kotován ve výší 480 ks a ORN byl kotován ve výši 160 ks jatečných prasat s CRNP 39.250 Kč/t. Jedná se o v pořadí další kotaci na tento měsíc, takže IRNP je 103,75 %.

Termínové obchody s jatečními prasaty

Na tomto trhu nedošlo k pohybu.

Byla patrná rozkolísanost trhu a tendence v poklesu ceny CRNP až pod hranici rentability.. Počátkem 08/02 došlo k prudkému zvratu a cena prudce stoupá. Nyní se pohybuje v kotaci ceny za 01 a 02/02. Je zde patrná tendence k zastavení vzestupu ceny a dá se očekávat její stagnace nebo pokles.

Víte že …..

Charakteristikou burzovních obchodů je to, že jsou uzavírány pravidelně, na jednom místě, podle burzovních pravidel, s komoditou povolenou k obchodování a ceny z uzavřených burzovních obchodů jsou zveřejňovány.

To znamená, že burza musí konat burzovní shromáždění pravidelně ve stejném místě a čase, tak aby každý kdo splní zákona o komoditních burzách, statutu a burzovních pravidel měl na trh přístup a mohl na něm obchodovat. Tím burza zabezpečuje rovnost přístupu všech subjektů na trh. To že ceny z obchodování (kurzy) a další informace o nabídce, poptávce, kotovaných cenách registrované nabídky a poprávky burza zveřejňuje ,zabezpečuje burza transparentnost obchodování.

Každý ze subjektů má možnost zaregistrovat své návrhy na koupi nebo prodej a pokud se sejde nabídka z poptávkou ve všech parametrech to je:
 typ burzovního obchodu
 komodita,
 obchodované množství,
 cena,
 kvalita,
 termín plnění,
 způsob balení a dodání.

je burzovní obchod automaticky uzavřen.

Vždy všem hovořím neobávejte se podávat na burze své návrhy na koupi nebo prodej. Kótujete je přece v parametrech, které vám vyhovují a jsou pro vás výhodné. Nikdo vás nenutí kótovat jinak. A burzovní nebo soukromý dohodce nemůže uzavřít obchod pokud vidí, že nejsou všechny parametry obchodu spárovány. Čím více návrhů podáte, tím máte větší šanci obchod uzavřít. Naše burza registraci návrhu nezpoplatňuje a platíte poplatky až z uzavřených obchodů. To se ukázalo i na burzovním shromáždění kdy SZIF obchodoval. Kdo měl ten den registrován návrh na prodej, prodal dle svých představ jinak řečeno jak ten den kotoval.

Další chybou, kterou nyní producenti dělají, je že říkají my si z prodejem ještě počkáme podle vývoje ceny možná ještě stoupne. Vzpomeňme zkušeností loňského roku všichni čekali až ceny obilovin spadly pod rentabilitu výroby. Nezapomeňme, že převaha nabídky stlačuje ceny dolů. To se stalo i loni. Na burze lze kombinací různých typů burzovních obchodů vytvářet svoji strategii k dosažení zisku.

Příklad strategie, když jsem producent a očekávám vzestup cen a vychází ze zajištění své pozice tzv hedgingu.

1. Rozdělím si produkci komodity, kterou jsem vypěstoval na část, kterou musím prodat, abych si uhradil své produkční náklady a část, se kterou mohu spekulovat na vzestup ceny.
2. Tuto komoditu zakotuji na burze na prodej v ceně, která se rovná produkční a ostatní náklady + zisk a snažím se ji prodat aby si zajistil (hedžoval) náklady na svůj život. Nic neriskuji a netratím. Na burze se na promptním trhu uzavře obchod až se srovná cena nabídky a poptávky v ceně, která mi vyhovuje.
3. Další část produkce kotuji už na burze v pozdějších termínech plnění a ve vyšších cenách a tím se snažím prodat ve vyšších cenách a spekulativně vydělat na vzestupu ceny. Pokud neprodám v ceně dle mých představ mohu dále čekat nebo v nejhorším prodat za nižší cenu, ale protože jsem již prodal a uhradil si své náklady tak to neohrozí mou další existenci.

Spekulativní není v této souvislosti žádný hanlivý výraz, protože se snažím využít vzniklé situace ve svůj prospěch. Opačná strana to jsou obchodníci vůči mně totiž používají
opačné strategie a snaží se cenu dostat dolů.

Příklad strategie, když jsem zpracovatel a očekávám vzestup cen a vychází ze zajištění své pozice tzv hedgingu.

1. Mám pořízené zásoby produkce na dlouhou dobu dopředu a vidím, že cena na trhu stoupá. Vím, že každý měsíc spotřebovávám x tun nějaké komodity. Určím si rezervu a podle vzorce zásoba – rezerva si stanovím zásobu se kterou mohu operovat na burze (volné zásoby) a dobu kdy jsou ještě volné.
2. Ve výši svých volných zásob uzavřu na burze termínový dodávkový obchod s termínem plnění totožným s dobou, kdy už budu zásoby potřebovat pro výrobu. Tímto obchodem jsem si zahedžoval svoji pozici (zajistil jsem si surovinu) a s volnou zásobou mohu s klidným svědomím operovat.
3. Volnou zásobu zakotuji na burze na promptním trhu k prodeji za cenu vyšší než je můj zajišťovací (hedžovací obchod). Jestliže prodám rozdíl cen je potom můj zisk z této operace.

Samozřejmě to co zde popisujeme jsou jednoduché příklady, které je nutno důkladně propočítat s rezervami, protože vývoj cen nemusí jít tak jak si představuji. K tomu však existují další metody jak ošetřit riziko. Stejně tak lze vytvořit na burze strategie jak využít, když očekávám pokles cen.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down