Na český trh mířilo z Číny 2,3 tuny kustovnice s obsahem pesticidů

Na český trh mířilo z Číny 2,3 tuny sušených plodů kustovnice, jež obsahovaly pesticidy ze skupiny karbofuranů. Evropská unie je zakázala kvůli nežádoucím účinkům na životní prostředí v roce 2008. Zásilku zajistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a zakázala ovoce uvádět do oběhu. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Karbofurany se dříve používaly v zemědělství jako pesticid, v České republice se také nelegálně používá k trávení ptáků či šelem. Pro člověka může být smrtelné množství odpovídající zhruba čtvrtině čajové lžičky.

Inspektoři odebrali vzorek v provozovně Jiřího Kovaříka v Uherském Hradišti ve Sloupského ulici. Jako výrobce potraviny nazvané GOJI - sušené plody kustovnice v jednokilogramovém balení s datem minimální trvanlivosti do června 2018 – je uvedena ostravská společnost Organic Way. Laboratoř ve vzorku identifikovala vedle karbofuranů i pesticid propargit, dodal Kopřiva.

S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty a doporučuje spotřebitelům, aby ovoce nejedli. Také vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Problém s potravinami z Číny, které obsahují pesticidy, se neustále opakuje. V minulosti zjistila SZPI jejich přítomnost v čajích či pomelu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down