Na český výzkum by do roku 2020 mělo jít z Evropské unie asi 27,5 miliardy korun

Na rozvoj českého výzkumu by do roku 2020 měla jít z evropských fondů zhruba miliarda eur, to je asi 27,5 miliardy korun. Počítá s tím návrh operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání spravovaný ministerstvem školství, který je nástupcem dosavadních oddělených programů na podporu vědy a výzkumu a vzdělávání. Na internetových stránkách ministerstva školství je k dispozici jeho květnová verze, při dalším schvalování však může ještě dojít k dílčím změnám.
Zatímco v rámci starého programu Výzkum a vývoj pro inovace byla podporována především výzkumná infrastruktura, ten nový se zaměří hlavně na rozvoj špičkových výzkumných týmů a posílení jejich mezinárodního složení. S financováním rozsáhlejší infrastruktury se počítá v Praze.

Prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj by měly přispět i ke zvýšení přínosu výzkumu pro společnost, tedy především hledání praktického využití jeho výsledků. Ministerstvo školství proto plánuje sblížit výzkum s podnikáním mimo jiné návazností na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost spravovaný ministerstvem průmyslu a obchodu.
S rozvojem vědy a výzkumu souvisí i druhá priorita programu Výzkum, vývoj a vzdělávání - rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj. Na tento účel bude z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu vydáno přibližně 764 milionů eur (asi 21 miliard korun). Ministerstvo školství se chce zaměřit na podporu technických oborů. Podíl technických věd v rámci vysokých škol se totiž propadl ze čtvrtiny v roce 2001 zhruba na 15 procent v roce 2012.
O vyšší podporu evropských fondů usilovaly pražské univerzity a ústavy Akademie věd ČR. Rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Petr Konvalinka předpokládá, že ve vládou schváleném programu je 16 až 18 miliard korun právě pro pražské vysoké školy i akademiky.
Ačkoli za pražskými badateli stojí až polovina výsledků, evropských peněz získávali doposud na výzkum minimum. Od začátku roku intenzivně jednali s vládou i ministerskými úředníky o navýšení dotací. Upozorňovali, že pražský výzkum je oproti regionům podfinancován a začíná v přístrojovém vybavení zaostávat.
Jak konkrétně ale nový program vypadá, Konvalinka neví. Připomněl, že před půl rokem panovaly obavy, že Praha nebude moct čerpat.
Pokud by ČVUT peníze získalo, mohlo by vzniknout Centrum pokročilých technologií místo současných halových laboratoří strojní a elektrotechnické fakulty v Dejvicích za 1,5 miliardy. Stavět se má i nová budova s posluchárnami a laboratořemi Fakulty biomedicínského inženýrství v Kladně v objektu bývalých kasáren. Počítá se na ní s půl miliardou korun.
Jedná se o revitalizaci studentských kolejí ČVUT v Podolí a na Strahově, k tomu by se mohly připojit i další vysoké školy.
Vláda ve středu také schválila záchranný plán na čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, kde podle ministerstva školství hrozí, že Česko nevyčerpá až deset miliard korun. Z programu se staví v Česku šest velkých vědeckých center. V minulém programovém období mohla Česká republika na výzkum čerpat zhruba 53 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down