25.04.2001 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na čističku v Poddvorově přispěla EU

Ve čtvrtek 26. dubna 2001 bude slavnostně uvedena do provozu nově vybudovaná čistírna odpadních vod a kanalizace ve Starém Poddvorově (jižní Morava). Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím programu Phare přeshraniční spolupráce ve výši 40 mil Kč (490 tisíc euro), což představuje přibližně 70 % celkových nákladů.

Realizace projektu napomůže České republice při splnění norem EU v oblasti životního prostředí. Hlavním cílem tohoto projektu je podstatné zlepšení kvality vody v Hrabínkově stružce, Prušánce, Dyji a Moravě. Výsledkem bude zkvalitnění životního prostředí v oblasti celého dalšího toku řeky Dyje a Moravy, tedy i na rakouské straně hranice. Z tohoto důvodu budou mít z projektu užitek obyvatelé přilehlých oblastí v České republice a také v sousedních regionech Rakouska.

Novináři jsou zváni na slavnostní uvedení projektu do provozu, které se bude konat dne 26.4.2001 v 10,30 hod na Obecním úřadě ve Starém Poddvorově.

Investorem stavby čistírny odpadních vod, která byla zahájena v březnu 2000 a dokončena v listopadu 2000, byla obec Starý Poddvorov. Čistírna o kapacitě 2010 ekvivalentních obyvatel je schopna plnit nejnáročnější kritéria, stanovená pro kvalitu vyčištěné vody jak v České republice, tak v zemích EU, a to ve všech sledovaných ukazatelích.
Tento projekt byl spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, v jehož rámci byla k dnešnímu dni vyčleněna částka 7 miliard Kč (200 mil. euro) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkově bylo vyčleněno od roku 1990 z Programu Phare, včetně Phare CBC, na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než 26 mld. Kč (750 mil. euro). Financování EU v oblasti životního prostředí v České republice přesáhlo částku 5 miliard Kč (přibližně 150 mil. euro), která zahrnuje 1 miliardu Kč (27 mil. euro) z programu ISPA. Celkové finance EU směřující do České republiky, včetně programů Phare, ISPA a Sapard, dosahují 30 miliard Kč, čili 850 milionů euro.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down