Na ČZU vědci vyvíjí dron pro využití v zemědělské výrobě

Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vědci vyvíjí pracovní dron, který by měl najít využití v zemědělské výrobě i dalších oborech. Létající autonomní dron nazvaný Agronaut dokáže v autonomním režimu ošetřovat plodiny postřiky a lze ho osadit i různými pracovními zařízeními. Sdělil to Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU, kde projekt vzniká. Plánuje se i komerční sériová výroba.

"Zařízení je navržené jako modulární platforma a nosič, které lze osadit různými měřicími či pracovními zařízeními," uvedl Hnízdil. O podobná zařízení je podle něj velký zájem hlavně mezi malými a středními farmami, o možném využití diskutují výzkumníci také například se sadaři nebo vinaři.
Vývoj se proto ubírá k vytvoření komerčního legalizovaného produktu a sériové výrobě, doplnil. Fakulta proto spolupracuje s Úřadem pro civilní letectví kvůli plnění požadavků pro komerční výrobu. Podle Hnízdila by konečná cena produktu neměla překročit 500 000 korun a plánuje se nabízet včetně softwarového řešení a školení.
"Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o cargo dron, bude možné toto zařízení také použít i pro bezkontaktní distribuci například léčiv či ochranných prostředků v oblastech se zvýšeným rizikem. V poslední době se ukazuje, že tento projekt najde uplatnění i mimo zemědělství," doplnil Hnízdil. Sloužit by mohl například pro bezkontaktní distribuci léčiv nebo ochranných prostředků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down