Na ekoprogramy půjdou milióny

Neziskové organizace, které se zabývají ekologickou výchovou a osvětou dostanou na své letošní projekty téměř devět milionů korun. Podporu získají například na akce u oslav Dne Země nebo na střediska ekologické výchovy, která vytváří ekologické výukové programy pro školy. Informoval o tom Václav Broukal z Národní sítě environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, která peníze přerozděluje.

Do programu se tento rok zapojilo 82 organizací. Síť funguje od roku 1999, financuje ji ministerstvo životního prostředí a od letošního roku i ministerstvo školství.
Peníze se rozdělují podle náročnosti pořádaných akcí. Podle Broukala nejsou například osvětové akce pro širokou veřejnost tak finančně a organizačně náročné jako výukové semináře pro učitele a odborníky. Národní síť podporuje také programy pro mateřské, základní, ale i vysoké školy.
„V ekologických výukových programech pro školy je asi 60 procent zaměřených na poznávání přírody, budování vztahu k přírodě,“ uvedl Broukal a dodal, že u dětí jsou tyto akce zaměřené především na smyslové poznávání. Starší děti zase spolupracují na kampaních ke Dni Země, kdy například spolu s občany uklidí les. Peníze potřebují neziskové organizace také třeba na Den bez aut nebo na info stánky o ekologii.
Organizace jsou financovány podle hodin a počtu účastníků na jejich akcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *