22.07.2005 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na etiketách balených vod se musí už uvádět zdroj a lokalita pramene

Etikety na balených vodách musejí Od začátku měsíce se musí na etiketách balených vod povinně uvádět název zdroje, ze kterého se voda čerpá, a lokalita pramene. Na obalu minerálních vod pak zase přibylo hodnocení podle celkové mineralizace, uvedla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.

Tuto povinnost stanovila vyhláška, která začala platit po vstupu Česka do Evropské unie. Výrobci však měli ještě více než roční přechodné období k tomu, aby učinili patřičné kroky kvůli změně.
Nově se balené vody také dělí do čtyř kategorií, na přírodní minerální, pramenité, kojenecké a pitné. První z nich se smí dále upravovat pouze natolik, aby se nezměnilo její charakteristické složení. Naopak úpravy pitné vody norma téměř neomezuje. Nejpřísnější požadavky jsou na vody kojenecké, které nelze upravovat žádným způsobem s výjimkou ozáření UV paprsky. Stejně jako u pramenité vody musí být před balením přepravována pouze v potrubí. Zdroje pro oba tyto typy vody nepodléhají schvalování ministerstvem zdravotnictví.
Mezi balené vody se nyní nepočítají sodovky ani ochucené minerálky. Ty tvoří odlišnou skupinu, která patří mezi nealkoholické nápoje. Na rozdíl od balených vod lze do nápojů přidávat sladidla, aroma, konzervační látky nebo různé potravní doplňky včetně vitamínů.
Zcela odlišnou kategorií jsou minerální vody z přírodních léčivých zdrojů. K ní patří například Vincentka, Bílinská kyselka, Mlýnský a Rudolfův pramen nebo Zaječická hořká. Pro tyto druhy vod platí specifické požadavky, upozornila Kolejková.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down