Čtvrtý ročník festivalu Praha pije víno, na kterém se představí sedm desítek vinařů produkujících přírodní, takzvaná autentická vína, se uskuteční na pražské Novoměstské radnici od pátku 2. června do soboty 3. června. Dvě třetiny vinařů budou ze zahraničí, řekl zakladatel festivalu a vinař Bogdan Trojak, který je vlastníkem a autorem známky Autentisté.
Podle Trojaka se v Česku podle charty autentistů vyrábí stále více vína například ručním sběrem a bez používání chemikálií. Jde ale i tak pouze o zlomek procenta konvenční výroby. Konvenční vinař podle něj postřikuje hrozny insekticidy proti škůdcům nebo herbicidy proti plevelům. To z tradiční činnosti podle něj dělá vlastně příšerný obor. Autentická vína vyráběná tradiční metodou podle něj neztrácí schopnost delší trvanlivosti. V prvním roce jsou konvenční vína podle něj voňavá a líbivá, následně však dojde k chuťovému rozpadu, což podle něj hrozí zvláště u bílých vín z Moravy.
Autentisté podle Trojaka vyrábí víno podobně jako před nástupem průmyslové výroby v 70. letech minulého století. Mají ale více znalostí například o sázení vinné révy a o jejím opečovávání.
Trojak je autorem a vlastníkem ochranné známky Autentisté. Tu už několikrát jiní vinaři napadli u Úřadu průmyslového vlastnictví. Podle Trojaka je však celá věc již uzavřená a celý spor o značku autentisty poškozuje.
Na udílení značky podle něj dohlíží komise včetně nezávislého odborníka na víno, která zkoumá, zda výrobce skutečně dodržuje autentistickou chartu. Za používání značky také podle něj nevybírá žádné peníze.
Mezinárodní ochranná známka je pak podle něj vlastnictvím spolku Autentista Monarchia. Trojak by si přál, aby se podmínky autentistické charty dodržovaly v rámci celé Evropy a nedocházelo k jejímu zmírňování.*