27.03.2001 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na finanční nároky po povodních stát nestačí

Vláda se ve středu bude zabývat financováním obnovy vodních toků a vodohospodářských zařízení po povodních v letech 1997 a 1998. Investice do rozestavěných a připravených staveb si letos žádají 1,909 miliardy korun, přičemž návrh ministerstev zemědělství a financí vyčísluje možnosti státu včetně půlmiliardového úvěru pouze na 940 miliónů korun. Agroweb o tom informovalo MZe.

Státní rozpočet určuje z kapitoly MZe na letošní rekonstrukce vodních toků 100 miliónů korun. Dalších 287,4 miliónů by měl poskytnout zvláštní účet Státních finančních aktiv určený na obnovu po povodních, přičemž se vyčerpá jeho současný zůstatek 219,9 miliónu korun. MZe pak navrhuje využít 50 miliónů korun ze zdrojů Pozemkového fondu ČR a 2,8 miliónu korun již uvolnila pro tento rok Evropská investiční banka Resorty financí a zemědělství dále navrhují, aby si státní podniky Povodí, spravující vodní toky, půjčily u bank zhruba 500 miliónů korun. Tento úvěr bude MZe v příštích pěti až sedmi letech splácet částkou 120 miliónů ročně. Souhrnná suma 940 miliónů korun umožní především dokončit rozestavěné stavby. Náklady na dostavbu přitom činí 724 miliónů korun. Vzhledem k nedostatku peněz zřejmě obnova nebude dokončena do konce roku 2002, jak se plánovalo. Letošní schodek financování 969 miliónů návrh vyrovnává navýšením investice pro příští rok z původně plánovaných 434 na 730 miliónů korun. Zbývajících 673 miliónů korun by mělo být prostavěno v roce 2003, čímž se program obnovy prodlouží o rok. V důsledku povodní z let 1997 a 1998 vznikly náklady na rekonstrukci vodních toků a vodohospodářských zařízení ve výši zhruba 6,6 miliardy korun. Do konce loňského roku se investovalo 4,25 miliardy korun, což představuje 65 procent potřeb. Zbývající opatření se soustředí zejména do povodí Moravy a Odry.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down