Na Hané čekají o pětinu nižší výnosy obilí

O pětinu nižší výnosy obilí letos kvůli suchému počasí očekávají zemědělci v Olomouckém kraji. První kombajny už vjely do polí například na Přerovsku či Olomoucku a žně budou postupně zahájeny i v ostatních částech Olomouckého kraje, jehož jižní polovinu tvoří úrodná nížina.

Předseda okresní agrární komory v Přerově Josef Hlavinka řekl, že sklizeň ječmene zahájili například zemědělci na polích v okolí Haňovic na Olomoucku a Troubek na Přerovsku. "Sucho bude mít za následek to, že výnosy obilí budou zhruba o 20 procent nižší," upozornil. Obilí podle něj uškodilo jarní sucho a vysoké letní teploty situaci ještě zhoršily. "I kdyby teď začalo pršet, tak už se to nezachrání. Karty jsou u obilí rozdány a případný déšť by nyní jeho kvalitu mohl spíše zhoršit," podotkl Hlavinka, podle kterého kvůli suchu bude také nižší úroda řepky. Loni měli zemědělci v Olomouckém kraji výnosy obilí jen zhruba o dvě procenta nižší než v roce 2015, kdy měli velmi dobrou úrodu. Průměrný hektarový výnos v roce 2016 u obilí v Olomouckém kraji činil 6,98 tuny, zatímco v roce 2015 farmáři z jednoho hektaru sklidili v průměru 7,12 tuny obilí. Hektarový výnos řepky se loni v Olomouckém kraji zvýšil z 3,46 tuny na 3,9 tuny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down