Na Hané čekají průměrnou úrodu

Průměrnou či mírně nadprůměrnou úrodu očekávají letos zemědělské podniky z Olomouckého kraje. Podle odborníků však jde pouze o předběžné odhady, protože sklizeň hlavních druhů obilovin pěstovaných v regionu je teprve na začátku. Konečné výsledky mohou ovlivnit rozmary počasí, řekl dnes novinářům předseda olomoucké Agrární komory (AK) Vladimír Dosoudil.

Pěstitelé z Olomouckého kraje zatím sklidili v regionu 2,7 procenta osevní plochy obilovin. Dosavadní průměrný výnos činí 5,78 tuny z hektaru, loni to bylo 4,83 tuny. „Celkové výnosy za letošní rok zatím nejde odhadnout, sklizeň teprve začíná. Konečný výsledek může ovlivnit mnoho faktorů. Nevíme například, jaké bude do konce žní počasí,“ uvedl Dosoudil.
Podle ředitele olomoucké AK Miloše Porče zemědělci z regionu začali sklízet jako první ozimý ječmen. Někteří z nich se už pustili také do sklizně prvních lánů řepky, ozimé pšenice a ječmene jarního. „Nejvíce je zatím sklizeno ozimého ječmene, a to asi 60 procent jeho osevních plochy,“ řekl Porč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *