Na Hané zatím hlásí slušné výnosy

Podle ředitele olomoucké Agrární komory Miloše Porče zatím mají pěstitelé obilí z Olomouckého kraje poměrně slušné výnosy. Žně hlavních obilovin pěstovaných v regionu jsou však teprve na začátku, takže konečné výsledky zřejmě budou horší. Snížení výnosů Porč očekává v souvislosti s rozmary počasí, které podepsaly také na kvalitě úrody.

Zemědělci z Olomouckého kraje letos oseli podle něj obilovinami asi 105 tisíc hektarů. Největší část polí tradičně zabírá ozimá pšenice. Té zatím mají zemědělci z Hané sklizeno deset procent její výměry. „Dosavadní výnos ozimé pšenice na Olomoucku dosahuje sedmi procent, v celém kraji je to 6,5 tuny z hektaru, což je v obou případech velmi slušné,“ uvedl Porč. Celkový loňský výnos ozimé pšenice v kraji činil 6,31 tuny na hektar.
Ředitel olomoucké agrární komory však odhaduje, že letošní konečné výnosy budou nižší než dosavadní. Odhad vysvětluje suchým jarním počasím a vydatnými srážkami před a na začátku žní. Úrodu některých pěstitelů z kraje také poničily krupobití a bleskové záplavy, které postihly část Přerovska a Jesenicka.
Velmi špatné jsou pak podle něj výkupní ceny obilí. Například výkupní cena potravinářské pšenice činí v regionu 2500 až 2600 korun za tunu. Loni o žních za ni zemědělci dostávali i 4000 korun. Předloni obchodníci vykupovali v kraji tunu ozimé pšenice za 6000 a více korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *