Na horách je letos méně borůvek

Letošní úroda borůvek v Krkonoších a v Orlických horách bude jednou z nejnižších za poslední léta. Zdecimovaly ji jarní mrazy a silné deště. Uvedli toi představitelé Krkonošského národního parku a Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného bude letošní úroda borůvek na svazích Krkonoš v porovnání s předchozími roky výrazně menší. „Loni jich také bylo méně, ale byly. Teď nejsou skoro žádné,“ řekl Drahný s tím, že za poslední roky tak málo borůvek v Krkonoších nepamatuje. Důvodem je průběh jarního počasí. „Nejdříve byly mrazy a potom přišly silné deště, takže květy borůvek buď pomrzly, nebo v dešti popadaly,“ řekl Drahný.
Podobně hovoří ochránci přírody v Orlických horách. „Úroda borůvek bude pravděpodobně hodně slabá,“ řekl vedoucí CHKO David Rešl. Více borůvek by podle něj mohlo být jen na místech, které mrazy nezasáhly.
Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka je produkce borůvek v Česku okrajovou záležitostí a unie ji ani nesleduje. Takzvanou kanadskou borůvku, která je chuťově i růstem odlišná od evropské, v lese rostoucí borůvky, lze podle něj nelézt převážně u drobných pěstitelů. „V supermarketech jsou čerstvé borůvky z dovozu, například z Polska. Mimo sezonu se dovážejí z jižní polokoule,“ řekl.
Sběr borůvek v lesích a jejich následný prodej u silnic a tržnicích může sběračům vynést slušné peníze. Podle odhadů může být například v Krkonoších sebíráno na 200 tisíc litrů borůvek ročně. Na trhu má takové množství hodnotu několika milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *