07.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Hradecku pěstitelé kvůli levným dovozům z Polska zaorávají zeleninu

Slabý odbyt, který je důsledkem levného dovozu z Polska, způsobil, že pěstitelé zeleniny v Královéhradeckém kraji letos utrpěli milionové ztráty. Rok 2004 označují za nejhorší v historii a řada z nich v těchto dnech zaorává hektary zelí, které se jim nepodařilo prodat.

"Situace je katastrofální, příští rok plochy zelí výrazně omezím," řekl farmář David Smetana ze Svobodných Dvorů na Hradecku. Smetana, který je na Hradecku největším producentem zelí, dnes začal zaorávat úrodu na více než sedmi hektarech. "Prodat se mi podařilo zelí jen asi z jednoho hektaru. Ztráty počítám v řádu statisíců korun," řekl. Dodal, že z Polska se do Česka vozí již vykysané zelí v ceně jedné koruny za kilogram. Aby Smetanova výroba nebyla ztrátová, musel by kilogram syrového zelí prodat nejméně za dvě koruny. Příští rok Smetana plochy zelí sníží o 70 procent a místo něj zaseje obilí. O práci tak u farmáře přijde většina ze sedmi pracovníků, které si na zelí sezonně najímal.
Omezení ploch zeleniny zhruba na polovinu plánuje na příští rok i firma ZEAS z Podhorního Újezdu na Jičínsku. "Z 25 hektarů zelí letos zaoráme 18. Celkové ztráty ze zeleniny půjdou do milionů," uvedl ředitel podniku Jiří Tichý. Na odbyt podle něj nešel letos ani květák, kterého z osmi hektarů skončila pod pluhem polovina.
"Zaorávky zeleniny v takovém rozsahu nepamatujeme," řekl ředitel hradecké agentury ministerstva zemědělství František Kodym. Dodal, že stát zatím kompenzace zemědělcům nepřipravuje. Za nejsložitější období označil letošní pěstitelský rok předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Nejhůře jsou na na tom podle něj drobní pěstitelé zeleniny. "Odhadujeme, že jich zhruba polovina letošní rok vůbec nepřežije," řekl již dříve Zeman.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down