Na Hradecku výnos zatím jako vloni

Zemědělci v Královéhradeckém kraji zatím sklidili asi 11 procent z 82 719 hektarů obilovin. Nejvíce pokročili se sklizní ozimého ječmene, kterého posekali asi dvě třetiny ploch. Dosavadní průměrný výnos obilovin 5,94 tuny z hektaru je na úrovni loňské sklizně v této fázi žní. Uvedl to ředitel hradecké krajské Agrární komory Ivo Konopa.

V porovnání s loňským hektarovým výnosem celé sklizně ve výši 4,87 tuny je dosavadní výnos z desetiny ploch vyšší o 22 procent. Údaje ale nejsou plně srovnatelné. Konopa upozornil, že výnosy na počátku sklizně jsou tradičně vyšší, protože se sklízejí pole v nejúrodnějších oblastech okresu Hradec Králové. Jak žně postupují do dalších okresů a do výše položených oblastí, celkový průměrný hektarový výnos jde dolů. Žně v kraji naplno začaly minulý týden. Kromě ozimého ječmene nyní pokračuje naplno sklizeň ozimé pšenice, které je zatím sklizeno přes šest procent ploch při průměrném výnosu 6,51 tuny z hektaru. Ozimá pšenice je zasetá na 52.600 hektarech a je hlavní obilninou v kraji. Podle odhadu ČSÚ by měl letos průměrný hektarový výnos obilovin v kraji meziročně vzrůst asi o čtyři procenta na 5,05 tuny. Celková sklizeň obilovin v kraji by měla klesnout o dvě procenta na přibližně 417.765 tun. Pokles je při vyšším průměrném hektarovém výnosu dán zmenšením ploch s obilím o 4993 hektarů.
U řepky, která je hlavní technickou plodinou pěstovanou v kraji, farmáři zatím sklidili 11 procent ploch. Průměrný hektarový výnos je zatím 3,38 tuny, ČSÚ očekává výnos na loňské úrovni 2,8 tuny z hektaru. Řepku mají farmáři v kraji na téměř 23.355 hektarech, což je asi o 900 hektarů více než loni. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *