Na Jihlavsku budou lesníci testovat možnosti využití nepůvodních dřevin

Na Jihlavsku budou lesníci ověřovat možnosti hospodářského využití nepůvodních druhů dřevin, například platanů, sekvojovců nebo zeravů. Pokusnou výsadbu těchto dřevin a péči o ně do roku 2031 zajistí Správa městských lesů Jihlava. Na projektu, který se týká dopadů změny klimatu, bude spolupracovat s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a s Krajem Vysočina. Uzavření smlouvy o spolupráci schválila krajská rada.

"Podepisujeme dohodu o spolupráci při řešení toho projektu, kdy si chceme ověřit hospodářské využití určitých, já bych řekl, až exotických dřevin," řekl novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Sázení začne na jaře příštího roku na několika málo hektarech pozemků jihlavských městských lesů. Projekt, který by měl být rozdělený do tří etap, by měl podle náměstka končit v roce 2031 zhodnocením fungování vybraných dřevin v krajině. Cílem projektu je ověření možností hospodářského využití dřevin z různých částí světa v podmínkách Vysočiny. Univerzita navrhne asi deset druhů dřevin, kraj dá na sazenice do 50 000 korun. Správa jihlavských lesů poskytne místo pro výsadbu v lokalitě Otín u Stonařova a Sokolíčko, péči o stromky bude konzultovat s univerzitou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down