Na jihu Čech se kvůli počasí zpozdily seče pícnin, tráva je řidší

Dvoutýdenní zpoždění proti jiným rokům mají první seče pícnin v jižních Čechách. Příčinou je studené a deštivé květnové počasí. Nízké teploty nejvíc dopadly na kukuřici a jarní ječmen. Někde se kvůli dešti zpozdilo setí jařin. Tráva je řidší, scházelo jí teplo. Zásob sena je dost, řekli jihočeští zemědělci.

Podle meteorologů byl květen srážkově nadprůměrný a teplotně podprůměrný. V obydlených oblastech kraje bylo v průměru deset stupňů Celsia, místy spadlo i přes 200 milimetrů srážek, pršelo 25 dní.
První seče pícnin teprve začínají. "Nízké teploty a nedostatek slunce zbrzdily růst veškeré vegetace. Lokálně lze pozorovat nevyrovnané nebo prořídlejší porosty trav, jetelovin a vojtěšky. Nejhůř se s podprůměrnými teplotami vypořádává kukuřice, svědčí o tom její mdlé výhonky se zažloutlými lístky. V podhorských oblastech teprve začínají kvést šeříky a ovocné stromy," řekla  ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Vegetace a všechny práce jsou opožděné o 14 dní ve firmě Noragros z Kestřan na Písecku. Hospodaří na 500 hektarech. "Ale poslední roky byly abnormálně suché a teplé. Voda v krajině se vyrovnala. Chybí nám spíš sluníčko, které je pro vegetaci potřeba. Možná se nám budou posouvat žně do srpna, práce se budou kumulovat a bude náročné zvládnout všechno včas, ale třeba to příroda srovná," řekl majitel firmy Václav Nosek, který několikrát uspěl v soutěži Zemědělec roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down