Na jihu Moravy až třetina obilí sklizena

Sklizeń obilí pokračuje a u řepky se chýlí ke konci. Jihomoravští zemědělci sklidili již asi třetinu ploch s obilím a téměř všechnu řepku. Zemědělské podniky ve Zlínském kraji mají pod střechou asi čtvrtinu ploch osetých obilím a většinu řepky.

Dosavadní průměr hektarových výnosů na jihu Moravy bude letos nižší než loni. U obilovin jsou zatím nižší zhruba o 15 procent, uvádí se na internetových stránkách Agrární komory Jihomoravského kraje.
Podle Agrární komory Zlínského kraje jsou nyní průměrné hektarové výnosy u obilovin slabší než vloni. Vlivem deštivého počasí se navíc zhoršuje kvalita obilí. Zemědělské podniky na Zlínsku letos podle ředitele krajské agrární komory Milana Hebnara čekají výnosy meziročně nižší zhruba o desetinu. Důvodem je jarní sucho a naopak vydatné srážky z přelomu června a července.
Hebnar popsal, že pšenice zatím vypadají celkem dobře, ale u ječmenů bude asi výnos menší. Počasí se podle něj podepisuje v některých podnicích i na pšenici, která začíná ztrácet potravinářskou kvalitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *