17.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Moravy by mohly v souvislosti s ovocnářstvím vzniknout tisíce nových pracovních míst

V Jihomoravském kraji by mohlo najít zaměstnání až sedm tisíc osob. Z toho asi jen tisíc dvě stě nových pracovníků je třeba na rozvoj pěstitelského oboru ovocnářství. Zbylá místa by se vytvořila v navazujících provozech. K tomu je třeba vybudovat zpracovatelské kapacity, musí se ale také investovat do posklizňové úpravy, skladů a distribuce. Podle odborných odhadů si jen investice do odbytových center, která už nesmí na jednotný trh pustit nekvalitní ovoce, vyžádají desítky milionů korun. To by ulehčilo zejména jižním oblastem Hodonínska, Břeclavska a Znojemska, kde je vysoký počet nezaměstnaných, řekl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Krajští radní vzali podle hejtmana na vědomí koncepci rozvoje oboru, kterou zpracovala zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Kraj se zatím věnoval rozvoji vinařství, následovat bude ovocnářství. Podle Juránka je však třeba vyřešit druhovou skladbu a zahájit novou výsadbu. Za hlavní problém hejtman považuje vypěstování správné odrůdy na správném místě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down