Na jihu Moravy je sklizena pětina obilí

Jihomoravští zemědělci mají pod střechou obilí téměř z pětiny ploch a řepky z poloviny plochy. Z čísel vyplývá, že výnosy by letos mohly být vyšší než loni. Ozimé pšenice se loni sklidilo 5,11 tuny obilí z hektaru, letos je to zatím 5,47 tuny. U jarního ječmene výnos vzrostl z 3,96 na 4,99 tuny na hektar. Informovala o tom krajská agrární komora.

Podle šéfa této krajské agrární komory Jaromíra Musila jsou to však zatím startovací čísla a tedy je předčasné vyvozovat závěry. Nelze podle něj vyloučit, že úrodu zasáhnout kroupy nebo povodeň a pak budou výsledky jiné.
Z hlediska termínu sklizně podle Musila letošní sklizeň ani nepředchází průměr, ani za ním nezaostává. Chladnější a deštivé počasí posledních dnů zemědělcům příliš nevadí. Považují deště a bouřky v době sklizně za normální, řekl. Pokud porosty dosud nevyzrály, déšť podpoří další růst. Pokud zrno vyzrálo a bylo připraveno ke sklizni, je nutné znovu počkat na vyschnutí.
Obiloviny letos zemědělci pěstují na 165 544 hektarech, sklizeno je 33 480 hektarů. Z polí nákladní auta a traktory dosud odvezly 178 378 tun obilí. U řepky je sklizených 18 886 z 35 191 hektarů. Výnos zatím činí 3,18 tuny, loni to bylo 2,83 tuny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *