15.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Moravy klesly stavy prasat

K 1. srpnu se v Jihomoravském kraji snížily meziročně stavy prasat o sto tisíc na 327 tisíc kusů. Oproti minulému roku tak zde ubyla čtvrtina prasat. Snížení stavů evidují všechny kraje, v žádném z nich ale nebyl propad tak razantní.

Region si ve srovnání krajů pohoršil na třetí příčku, když jej předstihly Středočeský kraj s hlavním městem Prahou a Vysočina. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
V celorepublikovém srovnání se stavy prasat od loňského do letošního srpna snížily o 17 procent na 2,35 milionu kusů, což je o 460 tisíc kusů méně než v roce předchozím. Podle údajů ČSÚ byly v zemi tak nízké stavy prasat naposledy v roce 1949.
Každoročně u nás končí s podnikáním zhruba každý desátý chovatel prasat. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby způsobuje pokles chovů levný dovoz masa ze zahraničí a stoupající ceny krmiva a energií. Loňské zdvojnásobení cen obilovin způsobilo zdražení krmiv až o 40 procent, čímž se chov prasat stal pro české zemědělce nerentabilní. Náklady na vykrmení kilogramu prasete jsou asi 35 korun, jeho prodejní cena je ale až o deset korun nižší.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down