06.06.2016 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Moravy začal samosběr jahod, úroda i plody jsou menší

Pěstitelé nabízejí samosběr jahod. Je to zhruba o deset dní později než loni. I přes mrazy na konci dubna není podle pěstitelů úroda špatná, plody jsou však menší. Například v Šakvicích na Břeclavsku mráz zničil zhruba polovinu úrody včetně těch nejlepších a největších jahod, řekl Zdeněk Jakubčík. V Šakvicích mají lidé k dispozici 13 hektarů a když bude sběru přát počasí, potrvá zhruba tři týdny.

Ceny se proti předchozím letům příliš nemění. Jakubčík nechává zájemce natrhat kilo jahod za 40 korun, za stejnou cenu mohou lidé trhat i v Jahodárně Bratčice na Brněnsku. Brňané již několik let jezdí do Slatiny, kde provozují jahodovou plantáž manželé Dostálovi. Zde se platí 50 korun za kilogram. S postupujícím časem, kdy jsou záhony probrané a zbývají menší jahody, se cena snižuje.

"Už teď jsou kvůli mrazům plody menší. Mladé porosty už nové jahody nenasadily. Starší porosty, které jsem v části nechal, nasadily ještě nové. Ale pěticentimetrové jahody letos lidé nenajdou," řekl Jakubčík. Se samosběrem začal teprve před pár lety a nyní už úplně skončil s prodejem a nechává všechno na samosběru. Stejně tak fungují i Dostálovi ve Slatině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down