Veterináři včera potvrdili, že v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku byl vysoce patogenní typ ptačí chřipky H5N1. Vyhlásili proto ochranná pásma: v tříkilometrovém jsou dva velkochovy, kde je přes sto tisíc ptáků. Porážka a zpracování zvířat z těchto chovů budou mít přísnější pravidla, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
Ve Stráži nad Nežárkou utratili veterináři v sobotu 40 slepic a kohoutů. "Je to vysoce patogenní typ H5N1, který je bohužel přenosný na člověka. Budou dvě uzavřená pásma, první je tříkilometrové ochranné pásmo, druhé desetikilometrové dozoru. V ochranném pásmu máme dva velké komerční chovy, které budeme muset řešit v tom smyslu, že na porážce budou určitá opatření co se týče zpracování této drůbeže v potravinářském závodu. Co se týče pásma dozoru, tam máme devět velkých komerčních chovů," řekl Kouba.
Veterináři poslali všem dotčeným obcím nařízení s podmínkami, které musí splnit. Obce ve tříkilometrovém pásmu udělají soupis všech chovatelů. V obou pásmech se zpřísní přístup při přesunu drůbeže na jatka. "Když jde z pásma ochrany, budou daleko přísnější opatření. Drůbež se musí zvlášť porážet, potom označit alternativní značkou zdravotní nezávadnosti, to znamená, že veškeré maso z této drůbeže se může použít pouze do tepelně opracovaných výrobků, nesmí se prodat jako chlazená drůbež," řekl Kouba s tím, že podobná byla letos situace kolem kachen u ohniska ptačí chřipky v Blatné na Strakonicku či u ptáků na Královéhradecku. Všechna drůbež se musela porazit, zamrazit.*