Ozimý ječmen na jižní Moravě je již pod střechou

Jihomoravští zemědělci už sklidili všechen ozimý ječmen, který byl na 10 700 hektarech, a přes 70 procent ozimé pšenice, tu pěstují na 91 300 hektarech. Zhruba v polovině je sklizeň jarní pšenice, jarního ječmene a tritikale. Žita zatím sklidili 27 procent, ovsa 13. Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství. Na některých místech kraje zpomalují žně vydatné deště, hotovo je naopak třeba v Těšeticích na Znojemsku.

Jihomoravský kraj je spolu se Zlínským k ukončení žní nejblíže. Obilovin je dohromady na jižní Moravě sklizeno 67,5 procenta. Podle Ministerstva zemědělství je kvalita pšenice sklizené do konce července velmi dobrá. Vlivem hojných srážek se však kvalitativní parametry mohou zhoršovat. Na jižní Moravě vrcholí také sklizeň řepky, 87 procent z 32 400 hektarů je již ve skladech. Ještě před silnými dešti stihli dokončit žně zemědělci z Těšetic na Znojemsku. "Začínali jsme v polovině července a skončili v pátek. Proti posledním deseti letům to byla spíše pozdní sklizeň, protáhly nám ji i deště. Po dlouhé době jsme měli také průměrné výnosy. Z pšenice ozimé, kterou pěstujeme na 700 hektarech, je výnos sedm až 7,5 tuny, což je v porovnání s minulými lety dobrý výsledek, ale potenciál našich polí je až devět tun," řekl ředitel společnosti Pomona Těšetice Ivo Pokorný. Poslední roky se družstvu především kvůli suchu tolik nedařilo. "Trochu nás letos potrápily kroupy, které u pšenice, hrachu a řepky snížily výnos, ale množství srážek bylo optimální. Teď přemýšlíme, co s řepkou, kterou máme na 100 hektarech. Kvůli přísným restrikcím ohledně přípravků, které lze používat na škůdce, ji zvládáme pěstovat jen s velkým úsilím. Uvažujeme, že s ní skončíme," dodal Pokorný. Deště brzdí sklizeň na severu kraje. "Často tady prší, někde máme pole promáčené a plodiny ještě nedozrály. Povedlo se nám sklidit řepku, ozimé ječmeny a začali jsme jarní ječmen. Ale jsme teprve před polovinou. Pokud bude příznivé počasí, budeme sklízet ještě tak deset dní," sdělila za družstvo v Bořitově na Blanensku Iveta Maňoušková. Žně ještě nezačaly například v Černovicích na Blanensku, kde zemědělci hospodaří v nadmořské výšce nad 600 metrů. Podle Vladimíry Severinové z tamního družstva začnou sklízet příští týden. S dešti zatím nemají problém, naopak za ně byli rádi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down