Na jižní Moravě končí sklizeň obilí a řepky, výnosy lepší než loni

Zemědělci na jižní Moravě mají téměř sklizené obilí, řepku už sklidili. Proti předchozím rokům, kdy výnos silně ovlivnilo sucho a přemnožení hraboši, mají letos lepší výnosy. Hůře jsou na tom teplejší oblasti kraje, kde místy obilí zaschlo v dubnu a začátkem května a deště, které začaly okolo poloviny května, už tolik nepomohly. Ke sklizení zbývalo počátkem týdne jen pět procent ploch ze 153 tisíc hektarů s obilím, vyplývá z údajů, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství.

Průměrný hektarový výnos obilovin je letos na jižní Moravě 6,12 tuny, což je o 1,12 tuny více než loni. Řepky se letos sklidilo z hektaru 3,19 tuny, což je téměř o 300 kilogramů více než loni. A zatímco v dřívějších letech byly v republikovém srovnání výnosy na jižní Moravě jedny z nejnižších, letos jsou průměrné. I z tohoto srovnání je zřejmé, že voda jihomoravským zemědělcům v předchozích letech chyběla proti výše položeným a deštivějším oblastem, i když půda je tam horší než na jižní Moravě.

Nejčastěji pěstovaná ozimá pšenice měla výnos 6,25 tuny, loni to bylo pouze 5,06 tuny, přičemž i loni úrodu zachraňovaly květnové deště. Loni ji však také výrazně ovlivnili hraboši, kteří se letos přemnožili spíše na severozápadě republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down