01.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jižní Moravě letos čekají pěstitelé slabý rok

Jihomoravští zemědělci letos doplatí na dlouhou zimu, dvoje povodně a několik posledních suchých týdnů. V kraji ještě není sklizena ani polovina letošní úrody, už teď je ale jasné, že výnosy z obilí budou o pětinu nižší než loni. Firmy navíc trápí nízké výkupní ceny. Lepší bude jenom sklizeň řepky, které letošní počasí tolik neuškodilo, řekl to novinářům předseda jihomoravské agrární komory Božik Severin.

Zemědělci zatím s prodejem své produkce vyčkávají, až vzroste cena. "Nemohou ale otálet příliš dlouho, protože by neměli z čeho žít," uvedl Severin. Finanční problémy mají podle komory asi čtyři pětiny zemědělců. Může za ně především nízká výkupní cena.
Zemědělci navíc ještě většinou nedostali kompenzaci od státu za povodňové škody, upozornila komora. Ministerstvo zemědělství se ale brání, že pravidla pro vyplácení náhrad musí schválit evropští úředníci. Ti už podle mluvčího ministerstva Tomáše Loskota dostali z Česka potřebné podklady. "Věříme, že souhlas z Bruselu přijde co nejdříve, nejbližší termín je září," dodal Loskot.
Na jihomoravských polích je tradičně nejvíc zastoupena ozimá pšenice. Farmáři ji pěstují na 100.000 hektarech z celkového množství 180.000 hektarů obilí. Za tunu potravinářské pšenice by nyní čeští zemědělci na domácím trhu dostali asi 2700 korun, za krmnou 2400 korun. "V Polsku nabízejí 3200 korun," srovnal Severin.
Právě na tuto hranici běžnou v Evropě chtějí agrárníci dojít. "Není to nic přehnaného v souvislosti s náklady, které máme," tvrdí předseda. Podle něj ale kvůli vyšším cenám nehrozí, že by vzrostly třeba ceny pečiva. V dřívějších letech dostávali zemědělci za tunu podstatně více, tvrdí komora.
Nejdál jsou zatím se sklizní na Břeclavsku, tam na polích k 31. červenci zůstala asi pětina obilí a zhruba procento řepky. Nejvíc práce ještě mají podniky na Blanensku, kde jsou dosud sklizeny čtyři procenta ploch. Výnosy oproti loňskému roku klesly v průměru o 20 procent. "Když se dívám na ty výsledky, tak mi připadá, že není rok 2006, ale 50. léta, kdy byly podobné výnosy jako letos," uvedl Severin.
Kromě tradičních škůdců letos poprvé ve větší míře zasáhla pšenici takzvaná virová zakrslost. Snižuje výnosy až o 70 procent a pomohlo jí hlavně suché počasí v posledních týdnech. Se škůdcem se během sezony nedá moc dělat, účinná je jen obrana na podzim, doplnil Severin.
Radost tak jihomoravským podnikům dělá jen řepka. V kraji je na více než 17.000 hektarech půdy a jako jediná plodina letošní rozmary počasí snesla. Výnosy vzrostly oproti loňskému roku asi o pětinu. Za tunu zemědělci dostanou asi 6300 až 7100 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down