Na jižní Moravě loni rostl počet prodejen s potravinami živočišného původu

Na jižní Moravě loni rostl počet prodejen, které nabízely potraviny živočišného původu. Stejně tak rostl počet provozů s masnou výrobou, vyplývá z údajů jihomoravské pobočky Státní veterinární správy. Jde o pokračování trendu z minulých let. Otevírají se jak menší řeznictví, tak prodejny v obchodních řetězcích. Přibývají rovněž pojízdné prodejny či automaty, řekl ředitel veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Josef Velecký.

Největší změny nastávají u prodejen potravin živočišného původu. Loni jich v kraji vzniklo 57, nejvíce na Brněnsku, naopak 29 jich zaniklo. "K 1. lednu 2022 jich bylo 727, nárůst je tedy čtyřprocentní. Nejedná se pouze o nové prodejny, ale i o takové, nad nimiž dříve vykonávala dozor Státní zemědělská a potravinářská inspekce a během roku rozšířily svůj sortiment o prodej zvěřiny," uvedl Velecký. Růst může souviset s tím, že řetězce otevírají ve svých objektech řeznictví, protože v mnohých není masný pult součástí a nabízejí pouze balené maso či uzeniny. Menší řeznictví zase mohou souviset s tím, že mnozí lidé nakupují masné výrobky či pečivo v menších obchodech častěji než jednou týdně, kdy vyrazí na velký nákup do supermarketu, a jejich vzniku tak nahrává dostatečná poptávka.

Významně, o 12 procent, se zvýšil počet provozů, které se zabývají masnou výrobou. Nově se jich registrovalo 25, činnost ukončily jen čtyři a celkem jich je 194. "S převahou se jednalo o výrobu, která je přímo v místě spojená i s prodejem. Některé už byly v provozu dříve a loni si pořídily v místě zpracování i prodejnu," uvedl Velecký.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down