08.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jižní Moravě se rozjíždí sklizeň ozimého ječmene

Na jihu Moravy zahájili někteří zemědělci sklizeň obilovin, ve větší míře se však rozjede až příští týden. Úroda obilovin vypadá slibně, měla by v průměru dosáhnout asi 4,8 tuny na hektar, odhaduje předseda představenstva okresní agrární komory v Břeclavi Jan Hajda.

Loni, kdy bylo katastrofální sucho, byly výnosy obilovin na Břeclavsku asi 3,2 tuny na hektar, řekl Hajda. Dodal, že letos obiloviny zaschly většinou jen na písčitých půdách, protože na Břeclavsku přišly vydatnější srážky až koncem června.
Do polí s ozimým ječmenem na Břeclavsku vjela společnost Agro Měřín, která hospodaří asi na třech tisících hektarech. Podle jejího agronoma Josefa Novosada vypadá letošní úroda nadějně, podnik by mohl sklidit pět až šest tun obilovin z hektaru. Agro Měřín má letos ozimého ječmene asi 100 hektarů, ozimá pšenice se však rozkládá na 850 hektarech a ječmen jarní na 530 hektarech. Pěstuje také slunečnici asi na třech stech hektarech a kukuřici na ploše asi 820 hektarů, upřesnil Novosad.
Lepší úrodu než vloni potvrdil i Vojtěch Hromek ze Zemědělské agentury v Hodoníně. Přispělo k tomu více srážek a nižší teploty, což na druhé straně sklizeň mírně opozdí. Na Hodonínsku podle Hromka ještě žně nezačaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down