Na jižní Moravě už pěstitelé sklízeli ozimý ječmen, úroda má být průměrná

Jihomoravští zemědělci už leckde sklidili ozimý ječmen. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu bude na jižní Moravě jeho hektarový výnos blízko průměru, odhaduje se 5,58 tuny. Loňský rok byl v kontextu posledních deseti let výnosově velmi dobrý a výnos činil 5,93 tuny. Předpoklady potvrdili i zemědělci ze Znojemska a Brněnska. Podle nich se dá očekávat celkově průměrná úroda, výnosy ovlivnilo negativně především jarní sucho. Lokálně úrodu poničily kroupy.

Osevní plocha obilovin se letos proti loňsku zvýšila o 14 tisíc hektarů na 156,4 tisíce hektarů, plocha řepky se snížila o 1300 hektarů na 31,2 tisíce hektarů. Při pohledu na plochy jednotlivých obilovin se výrazně zvětšila plocha ozimé pšenice, nejpěstovanější obiloviny. Z loňských 91 000 hektarů se zvýšila na 110 tisíc hektarů. Více je i ozimého ječmene.

"Sucho nás postihlo hlavně do 20. května. Do té doby bylo mimořádné a na horších pozemcích výnosy nebudou. Po deštích něco ještě obrostlo, něco je zelené a budeme ještě čekat. Ale výborně se nám podařil ozimý ječmen, kterého máme sedm tun z hektaru s výbornou kvalitou pro sladovnictví. Výborná je také cena devět tisíc korun za tunu a už příští týden jej budeme dodávat do sladovny," řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel ze Znojemska Zdeněk Rechtik. U ozimých pšenic očekává průměr.

Za "překvapivě slušný" označil výnos již sklizeného ozimého ječmene i předseda představenstva firmy Bonagro z Blažovic na Brněnsku Roman Zvěřina. "Porosty jsou ale kvůli jarnímu suchu řidší. Na písčitějších půdách přišla voda pozdě, na lepších půdách jsou porosty jakž takž. Řepka bude asi průměrná. Myslím, že během týdne začneme sklízet," řekl Zvěřina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down