Na jižní Moravě začal samosběr jahod, úroda je kvůli mrazům nižší

V Šakvicích na Břeclavsku a v Brně ve Slatině v pondělí začal samosběr jahod. Majitelé dvou velkých plantáží letos hlásí, že úroda je kvůli jarním mrazům velice slabá. V Brně ji aktuálně odhadují na poloviční proti běžnému roku, řekla majitelka Eva Dostálová. Možná i proto přijelo na obě místa velké množství lidí.

Zatímco v Brně kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod stojí 55 korun, v Šakvicích za něj lidé zaplatí 40 korun. Jak dlouho letos jahody vydrží a kolik jich nakonec bude, si ani jeden z majitelů netroufá odhadovat. "V Brně byla poměrně suchá zima, nejhorší byl pro jahody dubnový mráz. Pak přišel ještě květnový a teď je dost velké sucho," popsala nepříznivou klimatickou situaci Dostálová. Některé jahody ani nenakvetly, další kvetly málo, některé plody jsou malé. Zdeněk Jakubčík ze Šakvic to shrnul tak, že se jahody letos chovají poměrně nevyzpytatelně. "Kvůli tomu budeme na webu postupně zveřejňovat sběrové dny, jak budou jahody dozrávat," poznamenala Dostálová. Jakubčík také na webu varuje zájemce, že zralé jahody mohou být vysbírané. V úterý bude zavřeno a sbírat se zas může ve středu.

V Brně byl včera zájem takový, že v poledne už nebylo co sbírat. V Šakvicích parkovaly desítky aut, které měly navíc ztížený příjezd, protože silnice od Hustopečí přes železniční trať je kvůli opravě mostu zavřená.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down