Na jižní Moravě začaly letošní žně

Na jižní Moravě začaly žně. Mezi prvními na pole vyjeli zěmědělci na Břeclavsku, které patří k nejteplejším částem v zemi. Začali sklízet ozimý ječmen. V pondělí to řekl vedoucí rostlinné výroby společnosti AGRO-Měřín Jaroslav Jančík.

„Práce na Valticku a Mikulovsku už máme hotové, teď se chystáme do dalších poloh,“ uvedl Jančík. Podle něj sklizni nevadí ani deště posledních dnů. „Naopak to prospělo, potřebovali jsme, aby zapršelo,“ řekl Jančík. Předpokládá, že výnosy ozimého ječmene budou kolem šesti tun na hektar. Sklizena je pouze část úrody.
„Pokračovat budeme v druhé polovině tohoto týdne,“ uvedl Jančík. Podle něj bude nyní na řadě pšenice. „Patrně s ní začneme už od pondělka příštího týdne,“ uvedl Jančík. Také u pšenice úrodu považuje letos za průměrnou. „Mohl by to být normální rok, nebylo úplně mokro. Na druhou stranu žádná špička to nebude,“ uvedl Jančík.
AGRO Měřín na jižní Moravě hospodaří v lokalitách Valtice, Mikulov a Drnholec. Celkem má zhruba 3000 hektarů polí.
Sklizeň obilí v Jihomoravském kraji loni meziročně klesla o 11,5 procenta na 1,08 milionu tun. V minulém roce klesla sklizeň obilí v celém Česku, a to meziročně o 12,2 procenta na 6,88 milionu tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *