Na Klatovsku snižují stavy krav

Chovatelé na Klatovsku omezují stavy krav kvůli stále klesající výkupní ceně mléka. Uvedla to ředitelka Agrární komory Klatovy Jiřina Jandová s tím, že meziročně se cena mléka snížila o 1,20 koruny na litru a stále klesá. V agrárním regionu tak podle ní nyní neexistuje žádná zemědělská komodita, která by byla zisková. Na hranici rentability se zatím letos pohybuje také řepka, která farmářům vždy přinášela slušný zisk.

„Cena mléka placená zemědělcům je nyní šest korun za litr, což je dvě až tři koruny pod nákladovou cenou. Dlouhodobě klesá a prognóza do konce roku naději na růst nedává,“ dodala. Na Klatovsku se snížil za 20 let počet dojných krav z 20 tisíc na letošních 11 tisíc. „Přitom farmáři investovali do stájí. Kvůli novým směrnicím EU o dobrém stavu zvířat, platným od ledna 2009, by jim jinak hrozilo krácení dotací,“ uvedla Jandová. Nyní mají problémy se splácením úvěrů, místy snižují lidem mzdy. Mladí lidé do zemědělství nejdou, chtějí 20 až 30 tisíc korun, což nemá ani management farem. Zůstávají pouze starší, kteří nechtějí dojíždět za prací. Oboru hrozí kritická personální nouze.
Ještě hůře jsou na tom prasata. „Jejich stavy klesly od roku 1989 o více než tři čtvrtiny,“ uvedla Jandová. Ještě před několika lety je na Klatovsku chovala každá téměř větší a střední farma, dnes je má už pouze šest firem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *