04.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na kompenzaci pěstitelům cukrovky půjdou stamiliony

Vláda dnes schválila nařízení upravující některé podmínky výplaty kompenzací za dopady cukerní reformy v Evropské unii. Sdělila to Monika Klapková z tiskového oddělení vlády s tím, že by pěstitelé cukrovky měli dostat v hospodářském roce 2006/2007.při započtení platby na plochu asi 13 tisíc korun na hektar, a to i na půdu, kterou pro tuto sezonu cukrovkou neosejí.

Příspěvek má zemědělcům zčásti nahradit snižování garantované ceny cukrovky a financuje ho EU. Unie určuje celkový objem náhrady pěstitelům v dané členské zemi, která si sama stanoví způsob rozdělování prostředků. Česko využilo možnosti dané unií a zhruba třetinu přidělených peněz nevyplatí pěstitelům cukrovky, ale rozpustí je v přímé platbě na plochu, uvedlo ministerstvo zemědělství. Podle předsedy Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřicha Reinbergra tak z celkových 28 milionů eur přidělených Evropskou unií zbude pro pěstitele řepy asi 19 milionů eur (přibližně 550 milionů korun).
Při kompenzacích by se mělo vycházet z referenčního období roku 2005/06, kdy řepa zaujímala asi 65.000 hektarů. Pro letošek se předpokládá pokles na 50.000 hektarů, takže se peníze budou vyplácet i na zhruba 15.000 neosetých hektarů.
Výplata kompenzace i na neoseté plochy nemá podle Reinbergra logiku, protože se tak rozplývá část peněz, které mohly být použity na přikoupení národní kvóty pro cukr nebo na restrukturalizaci odvětví. Takový postup ale plyne z pravidel reformy v EU. Domácí produkce tak klesne v sezoně 2006/07 na 411.000 tun z předchozích 560.000 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down