16.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Královéhradecku čekají průměrnou úrodu

Letošní úroda obilovin v Královéhradeckém kraji by mohla být přibližně na úrovni průměru posledních pěti let. Žně v kraji začaly asi s týdenním předstihem už na konci června, ale pozdější ochlazení v červenci postup žní zpomalilo. Zatím farmáři z většiny sklidili ozimé ječmeny a začínají se sklizní řepky. Uvedl to předseda krajské Agrární komory a jednatel Agro Jaroměř Jaroslav Vojtěch.

Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by letošní průměrný hektarový výnos obilovin v kraji měl činit 5,35 tuny z hektaru. Loni průměrný hektarový výnos, ale se započítáním kukuřice, dosáhl 5,44 tuny. Plochy oseté obilninami zemědělci v kraji letos snížili o dvě procenta na 81 113 hektarů.
Nejdále zatím v kraji pokročila sklizeň ozimého ječmene, který zemědělci sklidili z více než 5500 hektarů, tedy ze 67 procent ploch. Hektarový výnos je zatím na 6,16 tuny z hektaru, což je o 1,4 tuny, tedy o 30 procent, nad loňským výsledkem. "V Agru Jaroměř jsme již všech 30 hektarů ozimého ječmene sklidili, výnos kolem sedmi tun z hektaru je lepší než loni," řekl Vojtěch. Koncem týdne by podnik mohl začít se sklizní ozimých pšenic.
Celkový výsledek letošní úrody v kraji však podle Vojtěcha ovlivní výnos jarních obilovin, které letos postihlo sucho. "Řada porostů je také po nedávných bouřkách polehlá, výnosy a kvalita z nich budou nižší," uvedl Vojtěch. Řepky farmáři v kraji zatím sklidili necelá tři procenta oseté plochy s výnosem 4,28 tuny na hektar.
Tradičně nejvíce pěstovanou obilninou v kraji je ozimá pšenice, kterou farmáři oseli 65 procent ploch. Podle odhadu ČSÚ by výnos této plodiny měl letos klesnout o necelá čtyři procenta na 5,64 tuny z hektaru. U ostatních obilovin statistici počítají s nárůstem hektarových výnosů.
V ČR je nyní v plné sklizni pouze ječmen ozimý. Sklizeno je ho už 47 procent s průměrným výnosem 5,6 tuny na hektar. U dalších plodin sklizeň začíná.
Celková sklizeň obilovin v ČR by podle odhadu ČSÚ měla být o 2,5 procenta nižší než loni. Zemědělci by měli sklidit 6,654 milionu tun, což by bylo o 170 000 tun méně než v loňském roce. "Na polích se ukazuje dobrá úroda základních obilovin, srovnatelná s pětiletým i desetiletým průměrem," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down