Na Královéhradecku se část obilí zaorá

Farmáři v Královéhradeckém kraji sklidili 86 procent z celkem 82 709 hektarů. Žně váznou kvůli deštivému počasí. Některé porosty obilovin jsou tak podmáčené a špatné, že se budou muset zaorat. Zaorávky se budou týkat několika stovek hektarů. Informoval o tom ředitel krajské Agrární komory Ivo Konopa.

Více než polovina nesklizených ploch připadá na ozimou pšenici, zbývá posekat ještě téměř šest tisíc hektarů. Kompletně pod střechou je jedině ozimý ječmen. Nejvíce ploch obilí zbývá sklidit ve vyšších polohách kraje, mnohde se zemědělci na mokrá pole s kombajny vůbec nemohou dostat. V nížinatém okrese Hradec Králové jsou žně téměř u konce, sklizeno je přes 95 procent ploch.
Deštivé počasí se podepisuje na nižší kvalitě obilí. Porosty ohrožují plísně, obilí začíná klíčit v klasech. Sklizené zrno nedosahuje potravinářské kvality, sdělil Konopa. Dosavadní průměrný hektarový výnos obilovin činí 5,5 tuny z hektaru, vloni to bylo po sklizení všech ploch 5,63 tuny z hektaru.
Podle Konopy bude nižší také letošní výnos u řepky, u níž je sklizeno přes 99 procent ploch. Průměrný výnos u řepky je 2,92 tuny z hektaru, vloni dosáhly průměrné hektarové výnosy v kraji 3,41 tuny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *