Na letošní sklizni se podepsalo sucho

Výsledek letošních žní nebyl rekordní, je asi o 15 procent nižší než v minulém roce. Na sýpkách je zhruba sedm milionů tun obilí a předpokládá se sklizeň kukuřice na úrovni 400 až 500 tisíc tun. „I když tyto výsledky nejsou v rámci historie špičkové, máme dostatek obilí k tomu, abychom měli dost chleba a krmiv pro naše chovy zvířat,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek minulý týden na Národních dožínkách, které se uskutečnily v Českých Budějovicích. 

Jandejsek zdůraznil, že práce zemědělců je velmi náročná a její výsledky neovlivňují jen sami zemědělci, ale i přírodní vlivy. „Naším úkolem je maximálně zabezpečit kvalitní potraviny, abychom uživili náš národ,“ řekl. Ministr zemědělství Marian Jurečka poukázal na to, že přestože známe chemické složení obilného zrna, neumíme ho synteticky vyrobit tak, aby vyklíčilo a vydalo úrodu. „Bereme za samozřejmost, že jdeme do koupelny, otočíme kohoutkem a teče voda, otevřeme ledničku a máme snídani. Ale je více než miliarda lidí na této planetě, která to tak nemá a prakticky nikdy mít nebude. Proto si toho važme,“ řekl. Zdůraznil, že zemědělství je pořád specifický obor závislý na počasí. Je proto nutné k němu přistupovat s velkou pokorou. Připomněl, že jsou zemědělci, které zasáhlo sucho již třetím rokem za sebou a jejich propad úrody je 80 procent. „Aby dokázali výrobu zachovat, tak se neobejdou bez pomoci státu,“ prohlásil. Vyzval, aby lidé měli větší respekt k věcem, které v poslední době bereme hodně automaticky, ale automatické nejsou a příroda nám to vždy dokáže dát najevo.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down