27.07.2004 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Liberecku deště zpomalují žně, ale výnosy jsou lepší než loni

v Libereckém kraji zpomalilo deštivé počasí sklizeň obilí. Kombajny v kraji vyjely do polí teprve před dvěma týdny a zatím sklízely jen ozimé ječmeny. "Sklizeň je kvůli dešťům opožděná, s výnosy jsme ale zatím spokojeni, jsou zhruba o čtvrtinu lepší než loni," řekl k tomu Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou.

Podle ředitele Agentury ministerstva zemědělství v Liberci Petra Šourka je zatím na Liberecku a Jablonecku sklizen jen ozimý ječmen. "Z 825 osetých hektarů se zatím podařilo sklidit kolem 800," řekl Šourek. Průměrný výnos je podle něho 5,3 tuny obilí na hektar, loni přitom pěstitelé sklízeli kolem 3,6 tuny. O něco nižší výnosy mají zemědělci na Českolipsku. "Zatím je sklizeno 87 procent ploch ozimých ječmenů s průměrným výnosem 5,12 tuny z hektaru," uvedl ředitel českolipské zemědělské agentury Josef Bis.
Hodnotit letošní sklizeň je ale podle něho ještě předčasné. "Je ještě brzy, začalo se před dvěma týdny," poznamenal Bis. Žádné další plodiny se zatím v Libereckém kraji nesklízejí, i když podle Teplého by už bylo třeba začít sekat řepku. "Počasí nám ale zatím moc nepřeje, potřebovali bychom, aby začalo být pěkně a aby to také alespoň dva týdny vydrželo," řekl Teplý.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down